הספמה והודעות זבל אלקטרוניות

החיבור של משתמש הקצה ושל ספקית האינטרנט. בכך נחשף הקורא לאתרים מפוקפקים, לבזבוז זמן ומשאבים ואבדן תוכן של הודעות חשובות אשר מתערבלות עם פעולות הספמה.

בישראל ישנו את חוק הספאם אשר מאפשר לכל ניזוק להוושע פיצויים מהספאמרים ובסך של 1000 ₪ עבור כל הודעת ספאם.

כל דואר מסחרי שלא ניתן אישור לקבלתו, תוך שנדרשת הסכמה מדעת משמש הודעת ספאם ועל כך מתמודדים בין השאר בישראל כנגד ספאמרים.

ידיעון או שליחת מסרים פוליטיים לא ייחשבו בישראל (בניגוד לארה”ב לדוגמא), כהודעות ספאם.

יש להדגיש כי ביצוע ההספמה כדי לפגוע איננו בהכרח הודעות מסחריות, אלא הודעות סרק כדי לשאוב ולהזיק למשאבי המערכת בזדון.

משרד עו”ד בנדל – עורך דין סייבר – נלחם ללא הרף בתופעה זו, תוך שימוש בזכות הגישה לערכאות והגשת תובענות ייצוגיות או תביעות אישיות. תלוי בסדר הגודל של הניזוק והנזק.

שיטות לסינון הספמה – הודעות ספאם

המשרד מנגיש לכם כאן אפשרויות להגנה מפני דואר זבל :

בתחילת הדרך ניתן היה באופן ידני לסנן הודעות על ידי זיהוי השולח וחסימתו. עם חלוף הזמן ובשל ריבוי השולחים והקלות הבלתי נסבלת של השליחה באופן דינמי, התפתחו מערכות רשתיות מבוססות עצבית ומלאכותית אשר יכולות ללמד עצמן את ולעצב את הכלים למניעת פגיעה הסתברותית (hit).

סינון לפי כתובת השולח

ישנן שיטות סינון שמחלקות את כתובות הדואר שברשותכם לשניים כתובות לבנות וכתובות שחורות. הבעייתיות עם כתובות שחורות הנה כי ייתכן וחלק מן הכתובות הללו לא ישלחו בהכרח הודעות זבל, ועל כן ממליץ משרד ואר רגיל שראוי לקבלן (miss). סינון על פי מספר הנמענים- זיהוי שולחי הודעות כאשר התפוצה רחבה. הבעיה עם השיטה הזו הנה שכאשר מדובר במידע שימושי כגון עיתונים, או מגזינים מקצועיים עשויה המערכת לזהות את הדואר כספאם משאינו כזה.

שולחי הודעות דואר זבל מחליפים את כתובתם ושולחים הודעות מכתובת דוא”ל חדשה. המשמעות היא שגם במקרה שאותר שולח ונכלל ברשימה ה”שחורה” הוא יוכל להמשיך לשלוח דואר זבל. היות שמדובר בעיקר באנשים פרטיים ולא בארגונים, קל להם להחליף כתובת דוא”ל.

סינון עפ”י כללים– במקרים כאלו הסינון הנו עפ”י מילות שימוש ותוכן. משרד עו”ד בנדל יכול להעניק לכם את השירות האמור מאחר שמדובר בכתיבת תסריטים (scripts) כאשר מי שאינו בקיא בשפת תכנות אינו מסוגל לבצע זאת. כמו-כן הקלות של שינוי שם המוען וכתובתו פוגעת ביעילות השיטה. סינון ביסיאני– סינון זה נחלק לשתי קטגוריות. ההעברה לספאם על ידי זיהוי המאפיינים המייחדים את דברי הדואר. 

בשיטה החסינה נדרשת התערבות ידנית כדי להקשיח ככל שניתן את הכללים תוך זיהוי מדוייק של כתובות מהן נשלח דואר זבל. בשיטה האוטומטית ישנה הנחה כי השולח לא יקדיש זמן כדי לאפיין את הודעותיו כדי שיתחזו להיות הודעות שאינן הודעות ספאם. אלא שכאן יש להיזהר. ישנו הודעות דיוג אשר עושות מאמצים רבים כדי לאפיין עצמן כחברות כלכליות או חברות הנותנות שירות פיננסי תוך התחזות לחברות המקור. קיים גם קושי בעייתי בהיבט נוסף. ההודעות עשויות להיות ערוכות בשפות שנות. או אז קיים קושי באפיון הודעות.

חשוב לא פחות לדעת לכשאתם מוסרים את כתובת הדואר שלכם כדי לקבל מידע לצורך רכישה או באתרי אינטרנט בכלל, או בפורומים, יש להזהר שכן שולחי הודעות “זבל” אוספים ומייצרים מאגר מידע של כתובות אלו כדי לשלוח הודעות לא רצויות.

ישנן שתי שיטות כהערת אגב מבוססות תבנית ומבוססות חכמת ההמונים ליצירת רשימות “שחורות” ואולם שיטות אלו לא יציגו תוצאות מיטביות. ישנה שיטה נוספת יעילה קצת יותר, אלא שאין טעם להרחיב עליה את הדיבור שכן זו שיטה מבוססת כתובת (URL) כאשר השולח מצביע לעבר כתובת. או אז ניתן לסווגו כספאם. הסתרה או הסוואה של דואר אלקטרוני- על ידי שינוי קל של הכתובת שנמסרת כאשר הנמען יבין היכן הטעות. בכך לא ניתן יהיה לאסוף מאגר מידע באופן אוטומטי.

כתובת לשימוש חד-פעמי. בצורה זו ניתן לקבל את האימייל הראשוני מהאתר, שמכיל בדרך כלל את הסיסמה לשימוש באתר, ואז לא צריך להשתמש בכתובת הדואר האלקטרוני הזו שוב. הבעיה בשיטה הזו שברגע שאתרים יזהו שכתובת מסוימת משמשת לכתובות חד-פעמיות, הם עלולים לא לקבל כתובות חד-פעמיות כאלה. HTML – הודעות המבוססות על קוד. בקבלת דואר יש לאפשר אופציה של הימנעות מפתיחה אוטומטית של הדואר כאשר מקבלים הודעה מהסוג האמור שאז ובמידה ומדובר בתמונות לא רצויות ניתן להיימנע מפתיחתן. דרך מצויינת להימנע מוירוסים או רוגלות. הערת אגב נוספת הנה דיווח על כתובת הספאמר לספקית שירותי האינטרנט ובכך להסיר את הכתובת לצמיתות באמצעות הספק.

דרכים נוספות הנן לתקוף את הספאמר על ידי שליחת הודעות ספאם בחזרה ובלבד שיש כתובת מדוייקת ואוטנטית. או לסנן הודעות אשר מגיעות מכתובת IP של המחשב ממנו נשלחה ההודעה המיותרת. פרוטוקול ה SMTP הנו פרוטוקול למשלוח דואר אלקטרוני ולו יש כללים ברורים מאד. ספאמרים למיניהם משתמשים במחשב חטוף או בוירוס, כאשר לבעל המחשב אין ידע טכנולוגי והוא תמים לחלוטין משכך ראוי להשתמש בקבלת דואר שעונה על כללי הפרוטוקול המדוייק של ה SMTP.

מעניין אתכם לקרוא על פריצה לפייסבוק? לחצו על הלינק

תוכן עניינים
הספמה והודעות זבל אלקטרוניות

לקבלת ייעוץ מקצועי חייגו עכשיו 050-8004-269 או מלאו את הפרטים

לקבלת ייעוץ מקצועי
חייגו עכשיו 077-2306167
או מלאו את הפרטים

ניהול תיקים מורכבים

תחומי התמחות

טכנולוגיה

בכל חברה פרטית, בית עסק, מוסד ציבורי או ממשלתי ישנו מידע חשוב השמור בצורה מוצפנת. ברגע שהמערכות נפרצות על ידי האקרים וארגונים שונים.

אבטחת מידע

נושא אבטחת המידע הוא אחד הנושאים החשובים ביותר עבור חברות בישראל. מידע פנימי של חברה יכול לכלול נתונים רבים כגון מידע על פטנטים ועוד.

תביעות לשון הרע

הטכנולוגיה המודרנית וההתפתחות המהירה שלה מציבות אתגרים שעימם על מערכת המשפט להתמודד כשהיא משתמשת בכלים הקיימים ומתאימה אותם למציאות.

ליטיגציה בתחום הסייבר

חברות וארגונים בישראל נאלצים לעמוד בסטנדרטים גבוהים בשמירה על המידע שלהם במערכות המחשוב. חוק הגנת הפרטיות אינו מיושם והמחוקק לא השכיל להבין זאת.

זכויות יוצרים

חוק זכות יוצרים, התשסתשס"ח-2007 מגדיר את סוגי היצירות שעליהן חלה הגנת זכות יוצרים בס 4 לחוק 4. היצירות שבהן יש זכות יוצרים (א).

תביעות נזיקין ברשת

תביעות נזיקין בעידן הטכנולוגיה נועדה להבטיח כי חברות מוסדות רשויות, בנקים וחברות ביטוח ישכילו להבין כי חוק הגנת הפרטיות חייב להיות מיושם על ידיהם.

דילוג לתוכן