רישום מאגרי מידע

כל השאלות והתשובות

במציאות בה אנו יכולים למצוא ברשת כמעט כל פיסת מידע שמעניינת אותנו, לא ניתן להתעלם מחשיבותה של הפרטיות ומהצורך להגן עליה. בימינו, כולנו צורכים שירותים מחברות מסחריות וגופים שונים, כך שאותן חברות וגופים מחזיקים במידע אישי אודותינו, המידע יכול להכיל למשל: נתונים על המצב בריאותי שלנו, המצב הכלכלי שלנו, המקצוע בו אנו עוסקים, האישיות שלנו או כל נתון אישי אחר, כמובן שאיש לא היה מעוניין בכך שמידע אודותיו “יסתובב” חופשי ברשת. כדי למנוע מצב בו יבוצע במידע שימוש לרעה וכדי לשמור על פרטיותו של כל אדם, חוקקו חוקים שונים, בין החוקים הללו יש לציין את: חוק רישום מאגרי מידע. במאמר זה יוסבר על חובת רישום מאגר מידע, אך לפני כן יוסברו שני מושגים חשובים – “מידע” ו”מאגר מידע”.

“מידע” – כיצד הוא מוגדר בחוק?

לפי חוק הגנת הפרטיות “מידע” הינו הנתונים הקיימים על אדם. נתונים אלו יכולים להיות פרטים מזהים, פרטים כלליים, פרטים מקצועיים או אישיים, כאשר החוק מבדיל בין מידע רגיל בין מידע רגיש. מידע רגיל יכול להיות מעמדו האישי של האדם, כמו למשל: אילן יוחסין, הכשרה מקצועית של אדם, כמו למשל: מקום העבודה או דואר אלקטרוני, כאשר מידע רגיש יכול להיות מידע על האישיות של  אדם, כמו למשל: קורות החיים שלו או עברו הפלילי, צנעת אישיותו, למשל: נטייתו המינית, מצבו הבריאותי – הפיזי או הנפשי, מצבו הכלכלי, למשל: התנהגותו הכלכלית או ההכנסות שלו או מידע אחר, למשל: אמונתו. 

“מאגר מידע” – הגדרת החוק

לפי ההגדרה “מאגר מידע” הוא אוסף של נתוני מידע המוחזק באמצעי אופטי או מגנטי ומיועד לעיבוד ממוחשב, למעט אוסף שאינו למטרות עסק, אלא לשימוש אישי או אוסף שכולל רק דרכי התקשרות, מען ושם – אין בו פגיעה בפרטיות כל עוד הבעלים של האוסף לא מחזיק באוסף נוסף. על המחזיק במאגר במידע לוודא כי המידע מאובטח, כלומר – מוגן מחשיפה, העתקה או שימוש שאינו חוקי, גם אם המאגר אינו רשום.

חובת רישום מאגרי מידע – מה זה אומר? מהו התנאי או התנאים המחייבים רישום?

כל גוף שאוסף נתונים אודות אנשים מחזיק במאגר מידע. יחד עם זאת, למרות שמדובר על מאגר מידע לפי החוק אין צורך לרשום כל מאגר. בעל מאגר מידע מחויב ברישום מאגר המידע בפנקס במידה שמתקיים תנאי אחד או יותר מרשימת התנאים הבאה:

  1. מספר האנשים עליהם קיים מידע במאגר עומד על 10,000 ומעלה.
  2. המידע הקיים במאגר הינו מידע רגיש – לפי ההגדרה מידע רגיש הינו מידע שמאפשר זיהוי אישי.
  3. את המידע המוחזק אודות האנשים לא מסרו אותם אנשים. כמו כן, המידע לא ניתן מטעמם והם לא הסכימו לכך שהוא יישמר במאגר.
  4. המאגר משמש לצורך העברת נתונים (דיוור ישיר הכולל פניה אישית לאדם), למעט מאגר שמיועד לפרסום ברבים לפי החוק.
  5. במאגר מחזיק גוף ציבורי. 

המטרה של רישום מאגר מידע היא כפי שצוין – להבטיח שפרטיותם של כל האנשים המצויים במאגר תשמר.

הליך רישום מאגרי מידע 

רישום מאגר מידע כולל הגשת בקשה לרישום מאגר מידע. על הבקשה להכיל את כל הפרטים הרלוונטיים למאגר, להכיל מידע על הגוף המחזיק במאגר המידע, האחראים לאבטחת המידע ומידע נוסף. על מנת לעודד את הגופים המחזיקים במאגרי מידע לבצע חובת רישום מאגר מידע ולשמור על הפרטיות וכדי להפחית מהנטל הבירוקרטי, בוטלו האגרות התקופתיות ואגרת הרישום אותן היה צריך לשלם בעבר. התוצאה של השינוי היא שקל וזול יותר לרשום מאגרי מידע בימינו. לצורך הרישום יש להציג את המסמכים הבאים: טופס בקשת רישום למאגר מידע מקוון או ידני, מכתב המציג את פעילותו של בעל המאגר – למשל: אפליקציה הנמצאת בבעלותו או אתר אינטרנט, מסמך המפרט מידע על מדיניות הפרטיות במאגר, כתב מינוי ממנהל המאגר, טופס אישור מנהל פעיל מהגוף לו שייך מאגר המידע, אישור מורשה חתימה של המבקש את רישום מאגר המידע ועותק של טופס ההצטרפות למאגר או טופס הסכמה לשמירת מידע או תקנות של מדיניות הפרטיות או השימוש עליו מסכימים המחזיקים במידע.

לאחר שהבקשה הוגשה באופן מקוון או ידני יש להמתין לתשובה מהרשם. התשובה שיכולה להיות אישור, דחיה או אישור תחת תנאים מסוימים או בדרישה למסמכים נוספים תינתן תוך 90 ימים. במידה שהמאגר נרשם, יקבל מגיש הבקשה דואר אלקטרוני ומכתב אישור רישום מאגר מידע. 

תביעה רישום מאגרי מידע – מהו העונש בגין אי רישום מאגר מידע?

לפי החוק חל איסור על החזקה או ניהול של מאגר מידע אותו יש לרשום. לפי חוק הגנת הפרטיות שימוש במאגר מידע אותו יש לרשום, החזקת המאגר או ניהולו ללא רישום הינו עבירה פלילית. הדין על ביצוע עבירה זו הינו מאסר שאורכו שנה. בנוסף, רשאי רשם מאגרי המידע להטיל על מבצע העבירה קנס מנהלי בגין שימוש, החזקה או ניהול מאגר מידע המחוייב ברישום שלא נרשם.

משרד עורכי הדין רונן בנדל – שירות מקצועי ואמין

לזכות לפרטיות יש ערך עצום וחשוב לשמור על זכות זו מכל משמר. אדם או גוף שפוגע בפרטיותו של אדם אחר עשוי לשאת בהשלכות קשות. כדי להימנע מאי רישום מאגרי מידע על כל גוף המחזיק במאגר מידע לבדוק האם הוא חייב ברישום ובמידה שהתשובה חיובית – יש לבצע את הרישום בהתאם להנחיות. קבלת סיוע מטעם עורך דין מאגרי מידע עשויה לסייע רבות ולמנוע נזקים קשים. במידה שאתם זקוקים לסיוע בנושא חובת רישום מאגר מידע, אתם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין רונן בנדל, המתמחה בתחום הטכנולוגיה והסייבר ולקבל שירות מקצועי ואמין לכל אורך הדרך.

נשמח לעמוד לשירותכם.

לקבלת ייעוץ מקצועי חייגו עכשיו 050-8004-269 או מלאו את הפרטים

לקבלת ייעוץ מקצועי
חייגו עכשיו 050-8004-269
או מלאו את הפרטים

ניהול תיקים מורכבים
תחומי התמחות

טכנולוגיה

בכל חברה פרטית, בית עסק, מוסד ציבורי או ממשלתי ישנו מידע חשוב השמור בצורה מוצפנת. ברגע שהמערכות נפרצות על ידי האקרים וארגונים שונים.

אבטחת מידע

נושא אבטחת המידע הוא אחד הנושאים החשובים ביותר עבור חברות בישראל. מידע פנימי של חברה יכול לכלול נתונים רבים כגון מידע על פטנטים ועוד.

תביעות לשון הרע

הטכנולוגיה המודרנית וההתפתחות המהירה שלה מציבות אתגרים שעימם על מערכת המשפט להתמודד כשהיא משתמשת בכלים הקיימים ומתאימה אותם למציאות.

ליטיגציה בתחום הסייבר

חברות וארגונים בישראל נאלצים לעמוד בסטנדרטים גבוהים בשמירה על המידע שלהם במערכות המחשוב. חוק הגנת הפרטיות אינו מיושם והמחוקק לא השכיל להבין זאת.

זכויות יוצרים

חוק זכות יוצרים, התשסתשס"ח-2007 מגדיר את סוגי היצירות שעליהן חלה הגנת זכות יוצרים בס 4 לחוק 4. היצירות שבהן יש זכות יוצרים (א).

תביעות נזיקין ברשת

תביעות נזיקין בעידן הטכנולוגיה נועדה להבטיח כי חברות מוסדות רשויות, בנקים וחברות ביטוח ישכילו להבין כי חוק הגנת הפרטיות חייב להיות מיושם על ידיהם.

דילוג לתוכן